... Ładowanie ...

Wiosnajest w porządku

Utarło się już w naszych domach, że nadejście wiosny muszą poprzedzić wielkie, gruntowne porządki. Czy bez nich wiosna nie zdecyduje się przyjść? Pewnie zawita, ale nie będzie już tak czystą przyjemnością.

przewiń

Wiosenne porządki

Na sprzątanie bałaganu po zimie najlepiej mieć dobry plan. Możemy podzielić dom na pomieszczenia i zajmować się nimi po kolei. Albo działać według kategorii, dzięki czemu unikniemy żonglerki środkami, ściereczkami, zapachami.

Zobacz, co widać

Wielkie sprzątanie warto zacząć od okien, by jak najszybciej wpuścić do domu światło wiosny. To ono sprawia, że zaczynamy odżywać po zimie, mija nam chandra i rozleniwienie. Sprawdźmy zatem pogodę i rozprawmy się z oknami. Ściągamy firanki i zasłony ze wszystkich pomieszczeń. Urządzamy wielkie pranie.

Najpierw delikatne, białe firany, które wymagają specjalnych środków. Warto w nie zainwestować, żeby raz zorganizować pranie i na długo mieć spokój. Środki do prania firan powinny je wyczyścić, ale również wybielić (nawet o 3 odcienie), a na końcu lekko usztywnić i uszlachetnić. Poradzą sobie z tym płyny dedykowane właśnie firanom.

Dobrym pomysłem na relaks jest segregacja i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy. Niby pozbywamy się tylko nadmiaru przedmiotów, ale symbolicznie wprowadzamy do naszego życia więcej ładu.

KUCHNIA

Wyjmujemy z kuchennych szafek absolutnie wszystko. To najlepsza okazja, żeby po pierwsze – umyć szuflady i szafki (np. środkami na bazie sody), po drugie – zrobić przegląd produktów. Usuwamy wszystko to, co zdążyło się przeterminować lub zwietrzeć. Do kosza niech trafią też pojemniki, do których zgubiliśmy przykrycia (wymieńmy je na nowe, kompletne) oraz garnki z uszkodzoną emalią lub teflonem. Wyrzućmy też stare „straszaki” na mole spożywcze i zawieśmy nowe pułapki, najlepiej o wiosennym zapachu. Sprawdźmy, czy nie przydadzą się nowe foremki na lód lub do pieczenia wiosennych ciast. Wyszorujmy w środku piekarnik.

POKOJE

Robimy wielką zamianę – wyjmujemy z szaf letnią garderobę, a chowamy grube swetry i rękawiczki. Do ich przechowywania przydadzą się mocne worki. To, czego nie ubraliśmy w ciągu ostatniego roku – wyrzucamy lub przekazujemy dalej. W szafkach zawieśmy też świeże środki przeciw molom, które gryzą wełnę. To też dobry czas na przegląd papierów i starych magazynów – wszystkie niepotrzebne niech trafią do worka (pamiętaj o segregacji!). Wybierzmy też odświeżacze o nowych zapachach – niech wiosna zagości w powietrzu!

Na latającym dywanie

Wiosenne czyszczenie dywanów to niezły sposób, by wyrzucić z siebie wszystkie bolączki i trochę się rozruszać. Najpierw dywany trzepiemy co sił, potem pierzemy intensywnie, zmywając z nich dowody imprez i latających dziecięcych posiłków. Taki wysiłek jest jak pobyt na siłowni.

DUŻE POWIERZCHNIE

Przed nami sporo pracy, bo właśnie przeszliśmy do uporządkowania największych metrów kwadratowych naszego mieszkania. Warto zrobić to na raz, bo taka praca rozłożona na kilka dni zmieni się w niekończącą się historię – będziemy sprzątać jedno pomieszczenie, a potem przenosić do niego kurz z pokoju obok.

Jednocześnie więc trzepiemy i pierzemy dywany, robimy porządek z meblami tapicerowanymi i na końcu przechodzimy do powierzchni gładkich – we wszystkich pomieszczeniach.

Nagrodą będzie czyste, świeże powietrze, które przy zastosowaniu dobrych płynów utrzyma się naprawdę długo.

ZDROWO SIĘ NAPRACOWAĆ

Pamiętajmy, że wszystkie nasze wysiłki możemy też zaplanować w wersji bio lub eko, czyli zdrowo dla nas i środowiska. Sok z cytryny, soda oczyszczona lub ocet to pozbawione chemii środki, którymi idealnie wyczyścimy każdą powierzchnię. Sok z cytryny dodatkowo je nabłyszczy, ocet – zwalczy kamień i osady. Aby wypolerować okna i lustra, możemy użyć też czystego alkoholu. Godne uwagi są wszystkie wersje bio produktów do sprzątania. W wersji ekologicznej znajdziemy dziś dosłownie wszystko – płyny do mycia łazienek, okien, naczyń, prania, a nawet produkty do zmywarek.

Przepis

Płyn do czyszczenia szkła

Poradzi sobie z czyszczeniem szyb, luster, ceramiki, idealny będzie też do mebli. Zrób go w domu i sam zdecyduj jak będzie pachniał.

Składniki

 • 100 ml czystego alkoholu
 • 2 szklanki wody destylowanej
 • Łyżka płynu do mycia naczyń
 • Ulubiony olejek eteryczny

Sposób przygotowania:

 1. Zmieszaj ze sobą alkohol, wodę oraz płyn do mycia naczyń.
 2. Dodaj kilka kropel swojego ulubionego olejku eterycznego.
 3. Gotowy płyn wlej do butelki ze spryskiwaczem.

Przepis

Domowy płyn do naczyń

Składniki

 • 4 duże cytryny
 • 1 limonka
 • 2 szklanki wody
 • 1 szklanka soli
 • 1 szklanka octu

Sposób przygotowania:

 1. Wyciśnij sok ze wszystkich cytryn, wlej do sporego garnka.
 2. Do soku z cytryn dolej wodę, ocet i dosyp sól – zagotuj.
 3. Gotuj na małym gazie niecały kwadrans, aby płyn lekko zgęstniał.
 4. Jeszcze ciepły przelej do szklanej butelki.