... Ładowanie ...

Wodazdrowia doda

W sklepach dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju wód – mineralnych, źródlanych, leczniczych, gazowanych i bez bąbelków. Jaki zatem produkt wybrać, aby odpowiadał potrzebom naszego organizmu, doskonale smakował i gasił pragnienie? Oto krótki przewodnik po dostępnych na rynku rodzajach tego najprostszego i zarazem najbardziej potrzebnego ludzkości płynu.

przewiń

Dlaczego warto pić wodę?

Woda z medycznego punktu widzenia jest niezmiernie ważna dla organizmu. Oczywiście człowiek z powodzeniem może także pić inne napoje, jednakże to właśnie czysta woda jest najbardziej potrzebna dla utrzymania ciała w dobrej kondycji.

Z jednej strony oczyszcza organizm i dzięki temu usuwa z niego toksyny, redukuje cholesterol i cellulit. Z drugiej strony nawadnia całe ciało i sprawia, że skóra staje się odpowiednio nawilżona, pomaga dotleniać oraz odżywić wszystkie komórki. Poprawia ona także funkcjonowanie wielu części naszego ciała: nerek, wątroby, jelit czy serca. Jej częste spożywanie zasadniczo obniża ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, pęcherza czy piersi.

Jest także doskonałym środkiem na odchudzanie – z jednej strony powstrzymuje apetyt, a z drugiej strony pomaga wydalić toksyny powstające z rozkładu tkanki tłuszczowej.

Woda jest zatem niezmiernie istotnym czynnikiem dla ludzkiego organizmu. Ponadto dostarcza ludzkiemu ciału wielu cennych minerałów, które dzięki temu, że są rozpuszczone w wodzie znacznie łatwiej są przyswajane przez komórki ludzkiego ciała.

W sklepach różnorodność wód, popularnie zwanych mineralnymi, każdego klienta może przyprawić o zawrót głowy. Warto przed zakupami wiedzieć, że nie każda woda „mineralna” zasługuje na to miano. Jak zatem rozróżnić rodzaje wód oraz skąd mieć pewność, że wybrany produkt będzie najlepszy dla naszego organizmu?

Rodzaje wód

Woda źrodlana

Ten rodzaj wód pochodzi z płytkich warstw wodonośnych i stanowi 3/4 wszystkich produktów tego typu dostępnych na polskim rynku. Nie mają one jednolitego, charakterystycznego składu chemicznego, ponieważ pochodzą z różnych ujęć. Przed powstaniem artykułu finalnego są poddawane uzdatnianiu – to znaczy dostosowywane są do spożycia poprzez usuwanie zanieczyszczeń, osadów itp. Zazwyczaj posiadają wyłącznie niewielką ilość pierwiastków, co sprawia, że doskonale nadają się dla dzieci i kobiet w ciąży.

Naturalna woda mineralna

Ta woda pochodzi z głębokich, izolowanych geologicznie ujęć i nie jest poddawana uzdatnianiu, dlatego też jej rozlewanie odbywa się zazwyczaj niedaleko wydobycia. Woda mineralna charakteryzuje się znacznie wyższym stopniem zmineralizowania, niż jej źródlana siostra, i powinna posiadać sumę co najmniej 1000 mg pierwiastków na 1 litr cieczy.

Woda smakowa

Na rynku pojawiło się ostatnimi czasy sporo nowych produktów zwanych wodami smakowymi. Są to wody źródlane (znacznie rzadziej mineralne), do których dodano aromatów, często substancji konserwujących oraz cukru.

Warto pamiętać, że ten rodzaj napojów jest dość nietrwały – po otwarciu można go przechowywać w lodówce przez okres nie dłuższy niż 48 godzin.

Woda lecznicza

To kolejny rodzaj wód o pochodzeniu naturalnym, którym w dodatku udowodniono lecznicze działanie w sposób farmakologiczny lub kliniczny. Każda woda uznana za leczniczą musi przejść przez określony w rozporządzeniu Rady Ministrów proces kończący się uznaniem jej prozdrowotnych właściwości.

Wody lecznicze są przeważnie dostępne w uzdrowiskach w pijalniach wód, jednakże część z nich można także nabyć w sklepach w formie zabutelkowanej.

Warto pamiętać, że tak jak nie powinno się jeść tabletek bez konsultacji z lekarzem, tak samo nie powinno się pić wód leczniczych bez wyraźnych lekarskich zaleceń, ponieważ te płyny w nadmiarze mogą szkodzić.

Woda stołowa mineralizowana

Ten rodzaj wody ma charakter podobny do naturalnej wody mineralnej, jednakże jej skład powstał w wyniku mineralizowana – czyli dodania odpowiedniej ilości pierwiastków mineralnych do zwykłej uzdatnianej wody źródlanej. Wody stołowe zazwyczaj mają bogatszy skład niż wody źródlane, ale są uboższe w składniki mineralne niż ich naturalne kuzynki.

Z bąbelkami czy bez?

Każda woda gazowana jest nasycana dwutlenkiem węgla. Dotyczy to także wód naturalnie nasyconych CO2 , które są najpierw oczyszczane z dwutlenku węgla, a następnie z powrotem nim wzbogacane pod sam koniec procesu produkcji.

Wody gazowane można podzielić ze względu na zawartość CO2 na nisko, średnio i wysokonasycone dwutlenkiem węgla. Warto dodać, że gaz ten sprzyja dłuższej świeżości wody oraz hamuje w niej rozwój bakterii.

W sklepie warto przed zakupem każdego produktu zapoznać się z etykietą, na której powinny być podane wszelkie istotne informacje. Dotyczy to także bogatego asortymentu wód. Informacje na opakowaniach z pewnością pomogą wybrać taki towar, który sprzyjać będzie naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Jak kupić dobrą wodę?

Na etykiecie opakowania z wodą powinny znaleźć się następujące informacje:

  • o rodzaju wody (czy jest to woda źródlana, mineralna czy lecznicza);
  • o ateście Państwowego Zakładu Higieny, który zagwarantuje, że produkt nie zawiera bakterii, wirusów oraz grzybów niebezpiecznych dla człowieka;
  • na temat producenta oraz nazwę handlową wody;
  • nazwę ujęcia, z którego pochodzi woda;
  • adres rozlewni;
  • informacje o składzie wody – tj. rodzaju (kationy/aniony), pierwiastkach i ich ilości na jednostkę objętości;
  • oraz o zawartości CO2.

Pamiętajmy, że jeśli na etykiecie nie ma takich informacji, to znaczy, że kupowany produkt może nie być najwyższej jakości i trzeba zastanowić się, czy warto wydawać pieniądze na przysłowiowego kota w worku.

Na niektórych etykietach wód można trafić na określenie szczawa, które oznacza, że dany produkt jest naturalnie nasycony CO2 , będzie lekko szczypał w język i posiadać będzie nieprzyjemny zapach siarkowodoru.

Nie ma chyba nic przyjemniejszego w upalny dzień niż wspaniały, orzeźwiający napój. Soft drinki robią ostatnimi czasy w Polsce coraz większą karierę. Wykorzystują one często te same składniki, co tradycyjne drinki, jednakże nie zawierają alkoholu.

Można wyróżnić dwa rodzaje soft drinków. Pierwsze naśladują tradycyjne - alkoholowe drinki [...] Drugą grupą są drinki wykonane z miksu soków.

Pierwsze naśladują tradycyjne – alkoholowe drinki, ale zamiast napojów wysokoprocentowych wykorzystują wodę mineralną lub gazowane napoje. Drugą grupą są drinki wykonane z miksu soków i rozdrobnionych owoców. Do przygotowywania różnego rodzaju niezwykłych drinków bezalkoholowych doskonale sprawdzi się woda. Oto kilka przepisów, które pomogą przetrwać upalne popołudnia ciesząc się przyjemnym chłodem smacznych napojów.

Relaks na plaży

to jeden z prostszych soft drinków dla osób, które cenią sobie słodki i lekko kwaśny smak pomarańczy wzmocniony gazowaną wodą mineralną. Wystarczy na dno kieliszka wlać 50 ml słodkiego syropu grenadyna, do którego delikatnie wlewa się mieszaninę 80 ml soku pomarańczowego i 30 ml wody gazowanej. Całość można udekorować cząstkami pomarańczy.

Porzeczkowa ochłoda

Dla amatorów lodów polecamy porzeczkową ochłodę. Ze składników, takich jak: 1 kulka lodów porzeczkowych, 20 ml syropu porzeczkowego, wody mineralnej gazowanej można zrobić wspaniały orzeźwiający napój. Do szklanki wypełnionej w ¾ kruszonym lodem wlać syrop, włożyć gałkę lodów porzeczkowych, uzupełnić do wysokości wodą mineralną i ewentualnie ozdobić kiścią porzeczek. Do napoju trzeba podać długą łyżeczkę.

Orzeźwiający grejpfrut

Innym przepisem, nieco bardziej skomplikowanym, ale którym z pewnością można uwieść wszystkich kochających świeżość mięty i lekko gorzkawą słodkość jest orzeźwiający grejpfrut . 60 g świeżej mięty należy wygnieść z 80 ml syropu cukrowego i odstawić na co najmniej 2 godziny, aby wzajemnie przeszły swoim smakiem i aromatem. Następnie do dzbanka mieszaninę miętową przecedzić, dodać do niej 1 szklankę soku grejpfrutowego oraz 120 ml soku z cytryny i znów schładzać przez 2 godziny. Po tym czasie przelać zawartość dzbanka do szklanek, które do połowy wypełniono kruszonym lodem. Uzupełnić gazowaną wodą mineralną i ozdobić listkami

1 szt.
6 szt.
Ważny do 29-07-2020
1 szt.
8 szt.
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 500 mlŻYWIEC ZDRÓJNiegazowany500 ml2,98 zł / l
Przy zakupie 6 szt.Aktywuj promocję
Przy zakupie 6 szt.
1,49zł/szt.1,79
Ważny do 05-08-2020
Ważny do 05-08-2020
1 szt.
24 szt.
Ważny do 14-03-2021
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Mocny Gaz 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJMocny Gaz1.5 l1,22 zł / l
Super cena
1,83
Ważny do 12-08-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 20-07-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 01-08-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 30-03-2021
1 szt.
6 szt.
Dodaj do ulubionych
BABY ZDRÓJ Woda źródlana niegazowana 1.5 lBABY ZDRÓJWoda źródlana niegazowana1.5 l1,59 zł / l
-5% przy zakupie 1 szt.Aktywuj promocję
-5% przy zakupie 1 szt.
2,39
Ważny do 21-08-2020
1 szt.
8 szt.
Ważny do 05-09-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 25-07-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 27-07-2020
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 5 lŻYWIEC ZDRÓJNiegazowany5 l1,20 zł / l
Darmowa Dostawa na dziś.Aktywuj promocję
Darmowa Dostawa na dziś.
5,99
Ważny do 19-08-2020
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJNiegazowany1.5 l1,22 zł / l
Super cena
1,83
Ważny do 26-08-2020
Ważny do 15-05-2020
Ważny do 25-04-2020
1 szt.
6 szt.
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Z nutą TRUSKAWKI 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJZ nutą TRUSKAWKI1.5 l2,33 zł / l
Przy zakupie 2 szt.Aktywuj promocję
Przy zakupie 2 szt.
3,49zł/szt.3,99
Ważny do 24-04-2020
Ważny do 18-03-2021
Ważny do 03-05-2020
1 szt.
12 szt.
Ważny do 12-04-2021
1 szt.
15 szt.
Ważny do 30-11-2021
1 szt.
12 szt.
Ważny do 05-08-2021
1 szt.
24 szt.
Ważny do 04-01-2021
1 szt.
20 szt.
Ważny do 12-03-2021
1 szt.
6 szt.
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem truskawki 500 mlŻYWIEC ZDRÓJZe Smakiem truskawki500 ml4,58 zł / l
Przy zakupie 2 szt.Aktywuj promocję
Przy zakupie 2 szt.
2,29zł/szt.2,99
Ważny do 03-04-2020
1 szt.
6 szt.
Ważny do 23-03-2020
1 szt.
6 szt.
Dodaj do ulubionych
ŻYWIEC ZDRÓJ Z nutą BRZOSKWINI 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJZ nutą BRZOSKWINI1.5 l2,33 zł / l
Przy zakupie 2 szt.Aktywuj promocję
Przy zakupie 2 szt.
3,49zł/szt.3,99
Ważny do 13-03-2020