Ładowanie...
Zamawiam
Koszyk: 0,00

Z powodu decyzji administracyjnej wstrzymujemy sprzedaż alkoholu. Przepraszamy za wszystkie niedogodności tym spowodowane.

Wodazdrowia doda

W sklepach dostępny jest ogromny wybór różnego rodzaju wód – mineralnych, źródlanych, leczniczych, gazowanych i bez bąbelków. Jaki zatem produkt wybrać, aby odpowiadał potrzebom naszego organizmu, doskonale smakował i gasił pragnienie? Oto krótki przewodnik po dostępnych na rynku rodzajach tego najprostszego i zarazem najbardziej potrzebnego ludzkości płynu.

przewiń

Dlaczego warto pić wodę?

Woda z medycznego punktu widzenia jest niezmiernie ważna dla organizmu. Oczywiście człowiek z powodzeniem może także pić inne napoje, jednakże to właśnie czysta woda jest najbardziej potrzebna dla utrzymania ciała w dobrej kondycji.

Z jednej strony oczyszcza organizm i dzięki temu usuwa z niego toksyny, redukuje cholesterol i cellulit. Z drugiej strony nawadnia całe ciało i sprawia, że skóra staje się odpowiednio nawilżona, pomaga dotleniać oraz odżywić wszystkie komórki. Poprawia ona także funkcjonowanie wielu części naszego ciała: nerek, wątroby, jelit czy serca. Jej częste spożywanie zasadniczo obniża ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, pęcherza czy piersi.

Jest także doskonałym środkiem na odchudzanie – z jednej strony powstrzymuje apetyt, a z drugiej strony pomaga wydalić toksyny powstające z rozkładu tkanki tłuszczowej.

Woda jest zatem niezmiernie istotnym czynnikiem dla ludzkiego organizmu. Ponadto dostarcza ludzkiemu ciału wielu cennych minerałów, które dzięki temu, że są rozpuszczone w wodzie znacznie łatwiej są przyswajane przez komórki ludzkiego ciała.

W sklepach różnorodność wód, popularnie zwanych mineralnymi, każdego klienta może przyprawić o zawrót głowy. Warto przed zakupami wiedzieć, że nie każda woda „mineralna” zasługuje na to miano. Jak zatem rozróżnić rodzaje wód oraz skąd mieć pewność, że wybrany produkt będzie najlepszy dla naszego organizmu?

Rodzaje wód

Woda źrodlana

Ten rodzaj wód pochodzi z płytkich warstw wodonośnych i stanowi 3/4 wszystkich produktów tego typu dostępnych na polskim rynku. Nie mają one jednolitego, charakterystycznego składu chemicznego, ponieważ pochodzą z różnych ujęć. Przed powstaniem artykułu finalnego są poddawane uzdatnianiu – to znaczy dostosowywane są do spożycia poprzez usuwanie zanieczyszczeń, osadów itp. Zazwyczaj posiadają wyłącznie niewielką ilość pierwiastków, co sprawia, że doskonale nadają się dla dzieci i kobiet w ciąży.

Naturalna woda mineralna

Ta woda pochodzi z głębokich, izolowanych geologicznie ujęć i nie jest poddawana uzdatnianiu, dlatego też jej rozlewanie odbywa się zazwyczaj niedaleko wydobycia. Woda mineralna charakteryzuje się znacznie wyższym stopniem zmineralizowania, niż jej źródlana siostra, i powinna posiadać sumę co najmniej 1000 mg pierwiastków na 1 litr cieczy.

Woda smakowa

Na rynku pojawiło się ostatnimi czasy sporo nowych produktów zwanych wodami smakowymi. Są to wody źródlane (znacznie rzadziej mineralne), do których dodano aromatów, często substancji konserwujących oraz cukru.

Warto pamiętać, że ten rodzaj napojów jest dość nietrwały – po otwarciu można go przechowywać w lodówce przez okres nie dłuższy niż 48 godzin.

Woda lecznicza

To kolejny rodzaj wód o pochodzeniu naturalnym, którym w dodatku udowodniono lecznicze działanie w sposób farmakologiczny lub kliniczny. Każda woda uznana za leczniczą musi przejść przez określony w rozporządzeniu Rady Ministrów proces kończący się uznaniem jej prozdrowotnych właściwości.

Wody lecznicze są przeważnie dostępne w uzdrowiskach w pijalniach wód, jednakże część z nich można także nabyć w sklepach w formie zabutelkowanej.

Warto pamiętać, że tak jak nie powinno się jeść tabletek bez konsultacji z lekarzem, tak samo nie powinno się pić wód leczniczych bez wyraźnych lekarskich zaleceń, ponieważ te płyny w nadmiarze mogą szkodzić.

Woda stołowa mineralizowana

Ten rodzaj wody ma charakter podobny do naturalnej wody mineralnej, jednakże jej skład powstał w wyniku mineralizowana – czyli dodania odpowiedniej ilości pierwiastków mineralnych do zwykłej uzdatnianej wody źródlanej. Wody stołowe zazwyczaj mają bogatszy skład niż wody źródlane, ale są uboższe w składniki mineralne niż ich naturalne kuzynki.

Z bąbelkami czy bez?

Każda woda gazowana jest nasycana dwutlenkiem węgla. Dotyczy to także wód naturalnie nasyconych CO2 , które są najpierw oczyszczane z dwutlenku węgla, a następnie z powrotem nim wzbogacane pod sam koniec procesu produkcji.

Wody gazowane można podzielić ze względu na zawartość CO2 na nisko, średnio i wysokonasycone dwutlenkiem węgla. Warto dodać, że gaz ten sprzyja dłuższej świeżości wody oraz hamuje w niej rozwój bakterii.

W sklepie warto przed zakupem każdego produktu zapoznać się z etykietą, na której powinny być podane wszelkie istotne informacje. Dotyczy to także bogatego asortymentu wód. Informacje na opakowaniach z pewnością pomogą wybrać taki towar, który sprzyjać będzie naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Jak kupić dobrą wodę?

Na etykiecie opakowania z wodą powinny znaleźć się następujące informacje:

 • o rodzaju wody (czy jest to woda źródlana, mineralna czy lecznicza);
 • o ateście Państwowego Zakładu Higieny, który zagwarantuje, że produkt nie zawiera bakterii, wirusów oraz grzybów niebezpiecznych dla człowieka;
 • na temat producenta oraz nazwę handlową wody;
 • nazwę ujęcia, z którego pochodzi woda;
 • adres rozlewni;
 • informacje o składzie wody – tj. rodzaju (kationy/aniony), pierwiastkach i ich ilości na jednostkę objętości;
 • oraz o zawartości CO2.

Pamiętajmy, że jeśli na etykiecie nie ma takich informacji, to znaczy, że kupowany produkt może nie być najwyższej jakości i trzeba zastanowić się, czy warto wydawać pieniądze na przysłowiowego kota w worku.

Na niektórych etykietach wód można trafić na określenie szczawa, które oznacza, że dany produkt jest naturalnie nasycony CO2 , będzie lekko szczypał w język i posiadać będzie nieprzyjemny zapach siarkowodoru.

Nie ma chyba nic przyjemniejszego w upalny dzień niż wspaniały, orzeźwiający napój. Soft drinki robią ostatnimi czasy w Polsce coraz większą karierę. Wykorzystują one często te same składniki, co tradycyjne drinki, jednakże nie zawierają alkoholu.

Można wyróżnić dwa rodzaje soft drinków. Pierwsze naśladują tradycyjne - alkoholowe drinki [...] Drugą grupą są drinki wykonane z miksu soków.

Pierwsze naśladują tradycyjne – alkoholowe drinki, ale zamiast napojów wysokoprocentowych wykorzystują wodę mineralną lub gazowane napoje. Drugą grupą są drinki wykonane z miksu soków i rozdrobnionych owoców. Do przygotowywania różnego rodzaju niezwykłych drinków bezalkoholowych doskonale sprawdzi się woda. Oto kilka przepisów, które pomogą przetrwać upalne popołudnia ciesząc się przyjemnym chłodem smacznych napojów.

Relaks na plaży

to jeden z prostszych soft drinków dla osób, które cenią sobie słodki i lekko kwaśny smak pomarańczy wzmocniony gazowaną wodą mineralną. Wystarczy na dno kieliszka wlać 50 ml słodkiego syropu grenadyna, do którego delikatnie wlewa się mieszaninę 80 ml soku pomarańczowego i 30 ml wody gazowanej. Całość można udekorować cząstkami pomarańczy.

Porzeczkowa ochłoda

Dla amatorów lodów polecamy porzeczkową ochłodę. Ze składników, takich jak: 1 kulka lodów porzeczkowych, 20 ml syropu porzeczkowego, wody mineralnej gazowanej można zrobić wspaniały orzeźwiający napój. Do szklanki wypełnionej w ¾ kruszonym lodem wlać syrop, włożyć gałkę lodów porzeczkowych, uzupełnić do wysokości wodą mineralną i ewentualnie ozdobić kiścią porzeczek. Do napoju trzeba podać długą łyżeczkę.

Orzeźwiający grejpfrut

Innym przepisem, nieco bardziej skomplikowanym, ale którym z pewnością można uwieść wszystkich kochających świeżość mięty i lekko gorzkawą słodkość jest orzeźwiający grejpfrut . 60 g świeżej mięty należy wygnieść z 80 ml syropu cukrowego i odstawić na co najmniej 2 godziny, aby wzajemnie przeszły swoim smakiem i aromatem. Następnie do dzbanka mieszaninę miętową przecedzić, dodać do niej 1 szklankę soku grejpfrutowego oraz 120 ml soku z cytryny i znów schładzać przez 2 godziny. Po tym czasie przelać zawartość dzbanka do szklanek, które do połowy wypełniono kruszonym lodem. Uzupełnić gazowaną wodą mineralną i ozdobić listkami

 • 1 szt.
 • Zgrzewka
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 500 mlŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 500 ml
1,79
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
NESTLÉ PURE LIFE Naturalna woda źródlana niegazowana 9 lNESTLÉ PURE LIFE Naturalna woda źródlana niegazowana 9 l
9,78
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
NAŁĘCZOWIANKA Naturalna woda mineralna niegazowana 9 lNAŁĘCZOWIANKA Naturalna woda mineralna niegazowana 9 l
10,98
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
NAŁĘCZOWIANKA Naturalna woda mineralna delikatnie gazowana 9 lNAŁĘCZOWIANKA Naturalna woda mineralna delikatnie gazowana 9 l
10,98
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
CISOWIANKA Naturalna woda mineralna lekko gazowana 9 lCISOWIANKA Naturalna woda mineralna lekko gazowana 9 l
9,12
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
MUSZYNIANKA Naturalna woda mineralna częściowo odgazowana 9 lMUSZYNIANKA Naturalna woda mineralna częściowo odgazowana 9 l
11,94
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
DOBROWIANKA Woda mineralna niegazowana 9 lDOBROWIANKA Woda mineralna niegazowana 9 l
8,94
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
KINGA PIENIŃSKA Naturalna woda mineralna niskosodowa 9 lKINGA PIENIŃSKA Naturalna woda mineralna niskosodowa 9 l
13,50
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
EVIAN naturalna woda mineralna niegazowana (Premium PET) 500 mlEVIAN naturalna woda mineralna niegazowana (Premium PET) 500 ml
5,69
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
ŻYWIEC ZDRÓJ Mocny Gaz 9 lŻYWIEC ZDRÓJ Mocny Gaz 9 l
10,98
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
KRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Jan 1.5 lKRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Jan 1.5 l
5,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
NAŁĘCZOWIANKA Sport Naturalna woda mineralna niegazowana 750 mlNAŁĘCZOWIANKA Sport Naturalna woda mineralna niegazowana 750 ml
2,29
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
BABY ZDRÓJ Woda źródlana niegazowana 1.5 lBABY ZDRÓJ Woda źródlana niegazowana 1.5 l
2,39
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
CISOWIANKA Sport Naturalna woda mineralna niegazowana 700 mlCISOWIANKA Sport Naturalna woda mineralna niegazowana 700 ml
1,86
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
CISOWIANKA Perlage Naturalna woda mineralna musująca 700 mlCISOWIANKA Perlage Naturalna woda mineralna musująca 700 ml
1,89
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
CISOWIANKA Classique Naturalna woda mineralna niegazowana 700 mlCISOWIANKA Classique Naturalna woda mineralna niegazowana 700 ml
1,89
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 5 lŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 5 l
6,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
ŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 9 lŻYWIEC ZDRÓJ Niegazowany 9 l
10,98
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
KRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Słotwinka 5 lKRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Słotwinka 5 l
19,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
KRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Jan 5 lKRYNICZANKA Mineralna woda lecznicza Jan 5 l
19,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
ŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem truskawki 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem truskawki 1.5 l
3,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
COCO COOL Woda z wnętrza kokosa 520 mlCOCO COOL Woda z wnętrza kokosa 520 ml
8,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
DR.MARTINS COCO Woda kokosowa naturalna BIO 500 mlDR.MARTINS COCO Woda kokosowa naturalna BIO 500 ml
11,49
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
FOCO Woda kokosowa 500 mlFOCO Woda kokosowa 500 ml
8,89
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
EVIAN naturalna woda mineralna niegazowana 750 mlEVIAN naturalna woda mineralna niegazowana 750 ml
10,19
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
ACQUA PANNA Naturalna woda mineralna niegazowana 750 mlACQUA PANNA Naturalna woda mineralna niegazowana 750 ml
7,59
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
CISOWIANKA Perlage Naturalna woda mineralna musująca - szkło 700 mlCISOWIANKA Perlage Naturalna woda mineralna musująca - szkło 700 ml
3,45
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
EVIAN naturalna woda mineralna niegazowana (Premium PET) 330 mlEVIAN naturalna woda mineralna niegazowana (Premium PET) 330 ml
4,65
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
EVIAN naturalna woda mineralna niegazowana 330 mlEVIAN naturalna woda mineralna niegazowana 330 ml
6,59
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
ŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem truskawki 500 mlŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem truskawki 500 ml
2,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
PIWNICZANKA Naturalna woda mineralna lekko gazowana 1.5 lPIWNICZANKA Naturalna woda mineralna lekko gazowana 1.5 l
2,75
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.
 • 1 szt.
 • Zgrzewka
ŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem brzoskwini 1.5 lŻYWIEC ZDRÓJ Ze Smakiem brzoskwini 1.5 l
3,99
Dodaj do listy zakupowej
Żeby mieć dostęp do list zakupowych, musisz się zalogować.