Odpowiednio przechowuj warzywa
Ziemniaki, nieobraną cebulę, czosnek przechowujemy w ciemnym, suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu, z dobrą cyrkulacją powietrza (ale nie w lodówce!). Ważne, by nie zawijać ich w torebki plastikowe. Lepiej sprawdzą się tu zamykane koszyczki lub skrzynki z otworami zapewniającymi przepływ powietrza. Nie należy trzymać też ziemniaków i cebuli razem, ponieważ wtedy szybciej się psują. Obraną cebulę przechowujemy w lodówce w zamkniętym szklanym lub plastikowym pojemniku.
Marchew, buraki ćwikłowe, pietruszka, seler, chrzan potrzebują chłodnego miejsca (1-4 °C) o dużej wilgotności. Tutaj najlepiej sprawdzi się piwnica, jeśli jej nie posiadamy, wkładamy je do szuflady na warzywa w naszej lodówce, pamiętając o regulacji odpowiedniej wilgotności. Możemy też wykorzystać specjalne pojemniki do przechowywania warzyw, które są wyposażone w wewnętrzne koszyczki, dzięki którym warzywa mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza i są odizolowane od bezpośredniego działania wilgoci osadzającej się na ściankach pojemnika.
Kapusta – usuwamy wierzchnią warstwę liści, możemy owinąć ją w papier, aby ograniczyć wysychanie i wkładamy do szuflady na warzywa w lodówce. Co jakiś czas należy usuwać zwiędłe liście.
Brokuły – zawijamy je w wilgotny ręcznik papierowy i umieszczamy w lodówce tam, gdzie jest najchłodniej. Muszą trafić do lodówki jak najszybciej po odebraniu zakupów.
Kalafior – odcinamy liście i korzeń, i wkładamy do lodówki do szuflady na warzywa. Nie powinien być przechowywany razem z owocami, które wydzielają etylen.
Papryka – możemy ją przechowywać poza lodówką w chłodnym, przewiewnym miejscu, jeśli już wkładamy ją do lodówki, to do szuflady na warzywa.
Pomidory, ogórki czy cukinię najlepiej przechowywać poza lodówką. Włożone do lodówki tracą smak i szybciej się psują.